Archiwum

Zaproszenie na konferencję

W czasach II Rzeczpospolitej i PRL-u spółdzielnie socjalne stanowiły istotny element gospodarki. Dla uboższej i słabiej wykształconej części społeczeństwa spełniały dwie istotne funkcje:

1)    Zwiększały dostępność do towarów i usług. Wytwarzane przez nie produkty i usługi (np. stołówki, szwalnie, itp.) były tańsze, ale jakościowo na zbliżonym poziomie w stosunku do tych świadczonych przez firmy komercyjne.

2)   Otwierały rynek pracy. Dawały możliwość zatrudnienia ludziom z nizin społecznych i/lub pokrzywdzonym przez los np. osobom niepełnosprawnym.

Niestety z początkiem Czytaj więcej

SPRÓR Z J. KOWALSKIM O PRZYZWOITOŚĆ I WAŻNY CEL cz. 2

Pisząc ostatni tekst dot. sporu z J. Kowalskim, Wiceprezydentem Opola, myślałem, że kolejny jaki napiszę w tej sprawie, będzie dotyczył, końcowych ustaleń opolskiego oddziału ZUS, ws. jego chorobowego. Jednakże, po publikacji na Facebooku opolskiego koła partii Zieloni i na moim profilu, odpowiedzi ZUS na nasze pismo, ukazały się artykuły na łamach NTO i wyborcza.pl, po których czytelnik może mieć błędne przekonanie o naszych intencjach jakie kierowały nami przy rozpoczęciu tego tematu.

W związku z tym, w pierwszej kolejności chciałbym odnieść się do tekstu NTO. Czytaj więcej

Nie będzie placu zabaw, bądą podwyżki za ścieki

Szanowni Państwo,

podczas ostatniej sesji Rady Miasta Opola, radni przyjęli kilkanaście uchwał, w tym tę, o której obecnie mówi się najgłośniej, tzn. „powiększającą” Opole o okoliczne gminy i tereny. Ten temat postaram się omówić innym razem, po dokładnym rozeznaniu sprawy. Tymczasem chcę podjąć dwa inne, z pozoru nieistotne wątki:

1) Odrzucenie projektu uchwały ws. przyjęcia rezolucji w przedmiocie budowy placu zabaw w Opolu przy ul. Reymonta.

2) Przyjęcie projektu uchwały ws. zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków dla miasta Opola oraz taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków dla gmin: Dąbrowa, Izbicko, Komprachcice, Prószków i Tarnów Opolski (s.10).

Czytaj więcej

Sprór z J. Kowalskim o przyzwoitość i ważny cel

Szanowni Państwo,

otrzymałem od Państwa kilka wiadomości, w których pytacie: o co chodzi z tym chorobowym Wiceprezydenta J. Kowalskiego i jak się to ma do inicjatywy Partii Zieloni dotyczącej utworzenia Domu Tymczasowej i Całodobowej Opieki dla osób przewlekle chorych?

Zanim przejdę do Czytaj więcej

Nie pójdę na referendum, ponieważ …

Od momentu uzyskania 18 lat zawsze chodzę głosować. Jednakże nadchodzące referendum oleję. Przyczyn dlaczego to zrobię jest kilka:

1) z żadnym pytaniem się nie zgadzam. Sprawę ułatwia Czytaj więcej

Ciąg dalszy sprawy usługi transportowej dla niepełnosprawnych opolan

W ostatnim tekście pt. „Idziemy wraz z niepełnosprawnymi na spotkanie z Wiceprezydentem Opola J. Kowalskim” (więcej tutaj) poruszyłem problem wysokości opłaty, jaką muszą uiszczać niepełnosprawni opolanie korzystający ze specjalistycznego środka transportu, finansowanego ze środków budżetowych miasta Opola. Ponadto przedstawiłem Czytaj więcej

Idziemy wraz z niepełnosprawnymi na spotkanie z Wiceprezydentem Opola J. Kowalskim

Kiedy 8 kwietnia poszedłem z Bogną Mnich jako przedstawiciele Zarządu opolskiego koła Partii Zieloni do Wiceprezydenta Opola Janusza Kowalskiego na pierwsze spotkanie, byliśmy przekonani, że propozycja, którą mu przedstawimy spotka się nie tylko z jego zrozumieniem, ale i akceptacją, ponieważ odkąd pamiętam, Janusz Kowalski kreuje się nie tylko jako ten, któremu zależy na wyrównywaniu szans ludziom pokrzywdzonym przez los, ale przede wszystkim przedstawia się jako przyjaciel osób niepełnosprawnych.

Podczas kwietniowego spotkania omawialiśmy kilka spraw, jednakże tematem przewodnim było Czytaj więcej

Dlaczego zagłosuję na Bronisława Komorowskiego?

Zanim odpowiem na pytanie zawarte w tytule tekstu, chcę przedstawić kilka założeń, którymi się kieruję w czasie wyborów:

1) Zawsze chodzę głosować. Głosuję, ponieważ Czytaj więcej

podziękowania dla opolan i opolanek

Pragnę podziękować wszystkim, którzy podpisali się i pomogli nam zebrać 535 podpisów za projektem uchwały stanowiącej o zmianie statutu Miasta Opola.

Mówiąc ściślej, intencją naszego projektu uchwały  Czytaj więcej

Dobry krok Zarządu Odry Opole w walce rasizmem i nacjonalizmem

We wczorajszym wpisie dotyczącym pobicia przez kiboli Odry Opole czarnoskórych piłkarzy LZS-u Piotrówka wyartykułowałem moje życzenia (treść wpisu przeczytasz tutaj). Jedno z nich zostało spełnione.

Czytaj więcej

designed by surdacki.eu
Photo by Agniszka Sroka